Jules Verne ile Türkçe Öğreniyorum A2 Seviyesi: Jules Verne'in Hikâyeleri Yabancılara Türkçe Öğretimi Hikâye ve Etkinlik Seti

Stok Kodu:
9786256809017
Boyut:
13,5x21
Sayfa Sayısı:
144
Kapak Türü:
Karton Kapak
Kağıt Türü:
1. Hamur
Dili:
Türkçe
Kategori:
%30 indirimli
110,00TL
77,00TL
Taksitli fiyat: 6 x 13,86TL
Stokta var
9786256809017
601820
A2 Seviyesi: Jules Verne'in Hikâyeleri
A2 Seviyesi: Jules Verne'in Hikâyeleri Jules Verne ile Türkçe Öğreniyorum Yabancılara Türkçe Öğretimi Hikâye ve Etkinlik Seti
77.00

ÖNSÖZ
Türkiye'de “Yabancılara Türkçe Öğretimi” 1960'lardan günümüze kadar gelmektedir. O tarihten bu yana yabancılara Türkçe öğretimi üzerine pek çok çalışma yapılmıştır. Biz de yabancı öğrencilerin okuma ve anlama becerilerini geliştirmeye yönelik bir hikâye ve etkinlik kitabı hazırlayarak bu alana katkı sunmayı hedefledik. Bu hedef doğrultusunda hazırlanan kitapta, tüm dünyaca bilinen yazar Jules Verne'in yazdığı bazı hikayeler Türkçe öğretimi A2 seviyesi öğrencileri için uyarlandı. Bu uyarlama yapılırken Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programındaki seviyelere göre;
Temel Kullanıcı (A1-A2 düzeyi)
Bağımsız Kullanıcı (B1-B2 düzeyi)
Usta Kullanıcı (C1-C2 düzeyi)
belirlenmiş, değerlendirme ve referans sistemine göre hazırlanmış “Yabancılara Türkçe Öğretimi A2 Düzeyi” kitapları incelenerek, A2 düzeyi okuma-anlama seviyesi ve gramer bilgisi esas alınmıştır.
Jules Verne 1828 yılında Fransa'nın Nantes şehrinde doğdu. Edebiyata olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. O, her zaman okumayı seven ve hayal gücü yüksek bir çocuktu. Kardeşi Paul ile birlikte o dönemin ünlü okullarından Saint Donatien'de eğitim hayatına başladı. Saint Donatien'de iyi bir eğitimin yanında farklı yazar ve şairlerin eserlerini de tanıdı. Özellikle daha sonra bizzat tanışacağı Victor Hugo, Alexsadre Dumas gibi o dönemin Fransız edebiyatının ünlü yazarlarından, Edgar Allen Poe gibi ünlü şairlerden ve Arago gibi ünlü gezginlerden çok etkilendi. Daha on iki yaşındayken ilk şiirini yazdı. Kısa hikayelerini yazmaya da bu okulda başladı. Okul hayatını, özellikle babasının isteği üzerine Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olarak tamamladı. Hukuk Fakültesini bitirmesine rağmen avukatlık yapmadı. Babasının maddi desteğini kesmesi üzerine kısa hikayelerini bastırmaya karar verdi. Yayıncı Hetzel'le arkadaşlığı bu şekilde başladı. Yayıncı Hetzel onun hikayelerini ilk önce fazla sıra dışı buldu. Fakat onun farklı bir yazar olduğuna karar verip hikâye ve romanlarını basmaya başladı.
Onu diğer yazarlardan ayıran en önemli özelliği bilime olan merakıydı. Aynı zamanda o dönemde hiç kimsede olmayan fantastik bir bakış açısı vardı. Kitaplarına bakıldığında o dönemde olmayan belki de yüz yıllar sonra icat edilebilecek bilimsel ve teknolojik gelişmeleri görmek mümkündür. Onun romanları ve hikayeleri hem fantastik hem bilim-kurgu hem de yarı bilimsel nitelikte değerlendirilebilir.
Yazarın Seksen Günde Devri Alem, İki Sene Okul Tatili, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, gibi dünya da en çok okunan kitaplarının yanında bilinen elli dört romanı, yirmi iki öykü kitabı ve inceleme kitapları bulunmaktadır. Jules Verne, 1905 yılında Fransa'nın Amiens şehrinde ölmüştür.
JULES VERNE İLE TÜRKÇE ÖĞRENİYORUM seti, üç kitaptan oluşmaktadır. Birinci kitap,
A1 Seviyesi: Jules Verne'in Hayatı, ikinci kitap, A2 Seviyesi: Jules Verne'in Hikâyeleri, üçüncü kitap ise B1 Seviyesi: Dünyanın Merkezine Yolculuk'tur.
Bu Kitap “JULES VERNE İLE TÜRKÇE ÖĞRENİYORUM” setinin ikinci kitabıdır. Kitap; Türkçe öğretimi A2 seviyesindeki bir öğrenciye ve A2 seviyesini anlatan bir öğretmene kaynak oluşturmak, A2 seviyesindeki bir öğrenciye, öğrendiği bilgileri pekiştirme imkânı sunmak ve öğrencilerin Türkçe kelime ve deyim bilgisini artırmak, bu bilgileri bir hikâye kurgusu içinde görmelerini sağlamak, okuma ve anlama becerilerini geliştirmek ve öğrencilere dünyaca ünlü yazar Jules Verne'i tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır.
Bu hikayeler titizlikle seçilmiş ve yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda öğrencilere sunulmuştur. Hikâyeler, A2 seviyesinin gramer ve sözcük bilgisine uygun hale getirilmiş, hikâyede geçen terimler, A2 seviyesinde bulunmayan sözcükler ve deyimler dipnot olarak verilmiştir. Aynı zamanda, her bölüm sonunda farklı bir etkinlik bulunmaktadır. Böylece öğrencinin hikâyeyi anlaması, A2 gramerini hikâyede görüp pekiştirmesi, kelime ve deyim bilgisini geliştirmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, A2 gramerinin tamamı kitabın sonundaki “Neler Öğrendik” kısmında, hikâyeden alınan örneklerle tekrar edilmiştir. Böylelikle öğrenci, öğrendiği grameri hikâye içinde görme imkânı bulacaktır.
Hikâyeler seçilirken, Jules Verne'i etkileyen yazarlar, şehirler; onun bilime ve teknolojiye olan ilgisi ve fantastik düşünce yapısı göz önünde bulundurulmuştur. Kitaptaki hikayeler ve özellikleri şu şekildedir:
Jules Verne, Meksika Donanmasının İlk Gemileri, adlı hikayesini -onu bir dönem çok fazla etkileyen ve bizzat tanıştığı ünlü Fransız yazarlar- Victor Hugo ve Alexandre Dumas'nın etkisiyle yazmıştır. V. Hugo ve A. Dumas, o dönem Fransız Krallık rejimini sorgulayan, gerçekçi ve romantik yazarlardır. Bu akımdan etkilenen Verne, o dönemde bu tür gerçekçi hikayeler yazmıştır.
Francis Benett: 29. Yüzyılda Bir Gazeteci adlı hikâye, Jules'ün o dönemde daha telefon icat edilmemişken yazdığı, içinde olağanüstü bilimsel ve teknolojik araçların bulunduğu bir hikâyedir. Jules Verne, bu hikâyeyi 1870 yılında yazmış ve 29. yüzyılda insanları nasıl bir teknolojik devrimin beklediğini göstermeye çalışmıştır. O dönem insanları, bu hikayeleri anlamakta zorlanmış ve Jules'ü uçuk kaçık (deli, acayip,farklı) bir yazar olarak görmüştür. Oysa 21. yüzyılın insanları, Jules'ün kitaplarını okuduklarında onun aklı ve bilimsel öngörüsü karşısında hayrete düşmektedir. O, bu özelliğiyle gerçekten çağların ötesinde bir yazardır.
İdeal Bir Kent: Amiens: Jules Verne, 1857 yılında Amiens şehrine gelmiş, burada yaşamış ve 1905 yılında burada ölmüştür. Bu şehir, onun mutlu hayatının başlangıcı gibidir. Burada karısı Henorie' ye âşık olmuş ve onunla evlenmiş, oğlu burada doğmuş, burada dünyaca ünlü bir yazar olmuştur. Aynı zamanda on beş yıl, bu şehrin belediye meclisinde üye olarak çalışmıştır. Bu hikâyede Jules, Amiens şehrini 2000'li yıllarda hayal etmiştir. Onun 1857'lerde hayal olarak gördüğü çoğu yenilik ve teknolojik gelişmeler artık günümüz şehirlerinde bulunmaktadır.
Bu çalışma, bu alandaki on bir yıllık mesleki bir deneyimin ürünüdür. Bu süreç içinde, Yabancılara Türkçe öğretiminde ders kitabı dışında seviyelere uygun bir okuma ve etkinlik kitabının eksikliği bana ilham kaynağı olmuş ve hem kendime hem de bu alanda çalışan meslektaşlarıma yardımcı olması amacıyla hazırlanmıştır.
Aynı zamanda bu çalışmayı yapmam konusunda beni yüreklendiren değerli meslektaşım ve arkadaşım Öğr. Gör. Fatih KIRAN'a, düzeltmelerimde bana her daim yardım eden sevgili arkadaşlarım Öğr. Gör. Demet KILIÇKAN'a ve Öğr. Gör. Özgür UÇUM' a ve kitabın resimlerini yapan sevgili arkadaşım Özlem İLBAY ÇELİK'e; her konuda bana destek olan eşim Anıl CORA' ya teşekkürlerimi bir borç bilirim. Kitapla ilgili görüşlerinizi (elifcora@gmail.com) mail adresinden ulaştırabilirsiniz.

içindekiler
ÖNSÖZ 6
MEKSİKA DONANMASININ İLK GEMİLERİ 12
BÖLÜM 1
GUAJAN ADASINDAN ACAPULCO'YA DOĞRU
GİDİYORUZ 12
BÖLÜM 2
ACAPULCO'DAN GİGUALAN'A YOLA ÇIKTIK 33
BÖLÜM 3
GIGUALAN'DAN TASKO'YA DOĞRU GİDİYORUZ 45
BÖLÜM 4
TASCO'DAN CUVERNAVACA'YA 53
BÖLÜM 5
CUERNAVA'DAN POPOCATEPELT'E GELDİK 63
FRANCİS BENETT: 2890' DA AMERİKALI BİR
GAZETECİNİN BİR GÜNÜ 71
2890' DA AMERİKALI BİR GAZETECİNİN BİR GÜNÜ 73

1. BÖLÜM
BEN, FRANCİS BENETT 73
2.BÖLÜM
BUGÜN 25 TEMMUZ 2890 79
3. BÖLÜM
GAZETE BİNASINDA GEZİYE DEVAM EDİYORUM 87
4. BÖLÜM
DENETİME DEVAM! 93
İDEAL BİR KENT (ŞEHİR): 2000 YILINDA AMİENS 105
İDEAL BİR KENT (ŞEHİR): 2000 YILINDA AMİENS
(Jules Verne, 1875 yılında yazdı.) 106
1. BÖLÜM
AKLIM KARIŞIYOR 106
2. BÖLÜM
İLGİNÇ BİR SOKAKTA GEZİYORUM 112
PİYANOVSKİ SANDVİÇ ADALARI İMPARATOR
PİYANİSTİ 113
3. BÖLÜM
DELİRDİM GALİBA 118

4. BÖLÜM
DAHA NELER NELER OLDU! 126
DİL BİLGİSİ ( A2' kurunda neler öğrendik. Şimdi
gramer bilgimizi hikâyeden örneklerle tekrar edelim.) 134
CEVAP ANAHTARI 142

ÖNSÖZ
Türkiye'de “Yabancılara Türkçe Öğretimi” 1960'lardan günümüze kadar gelmektedir. O tarihten bu yana yabancılara Türkçe öğretimi üzerine pek çok çalışma yapılmıştır. Biz de yabancı öğrencilerin okuma ve anlama becerilerini geliştirmeye yönelik bir hikâye ve etkinlik kitabı hazırlayarak bu alana katkı sunmayı hedefledik. Bu hedef doğrultusunda hazırlanan kitapta, tüm dünyaca bilinen yazar Jules Verne'in yazdığı bazı hikayeler Türkçe öğretimi A2 seviyesi öğrencileri için uyarlandı. Bu uyarlama yapılırken Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programındaki seviyelere göre;
Temel Kullanıcı (A1-A2 düzeyi)
Bağımsız Kullanıcı (B1-B2 düzeyi)
Usta Kullanıcı (C1-C2 düzeyi)
belirlenmiş, değerlendirme ve referans sistemine göre hazırlanmış “Yabancılara Türkçe Öğretimi A2 Düzeyi” kitapları incelenerek, A2 düzeyi okuma-anlama seviyesi ve gramer bilgisi esas alınmıştır.
Jules Verne 1828 yılında Fransa'nın Nantes şehrinde doğdu. Edebiyata olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. O, her zaman okumayı seven ve hayal gücü yüksek bir çocuktu. Kardeşi Paul ile birlikte o dönemin ünlü okullarından Saint Donatien'de eğitim hayatına başladı. Saint Donatien'de iyi bir eğitimin yanında farklı yazar ve şairlerin eserlerini de tanıdı. Özellikle daha sonra bizzat tanışacağı Victor Hugo, Alexsadre Dumas gibi o dönemin Fransız edebiyatının ünlü yazarlarından, Edgar Allen Poe gibi ünlü şairlerden ve Arago gibi ünlü gezginlerden çok etkilendi. Daha on iki yaşındayken ilk şiirini yazdı. Kısa hikayelerini yazmaya da bu okulda başladı. Okul hayatını, özellikle babasının isteği üzerine Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olarak tamamladı. Hukuk Fakültesini bitirmesine rağmen avukatlık yapmadı. Babasının maddi desteğini kesmesi üzerine kısa hikayelerini bastırmaya karar verdi. Yayıncı Hetzel'le arkadaşlığı bu şekilde başladı. Yayıncı Hetzel onun hikayelerini ilk önce fazla sıra dışı buldu. Fakat onun farklı bir yazar olduğuna karar verip hikâye ve romanlarını basmaya başladı.
Onu diğer yazarlardan ayıran en önemli özelliği bilime olan merakıydı. Aynı zamanda o dönemde hiç kimsede olmayan fantastik bir bakış açısı vardı. Kitaplarına bakıldığında o dönemde olmayan belki de yüz yıllar sonra icat edilebilecek bilimsel ve teknolojik gelişmeleri görmek mümkündür. Onun romanları ve hikayeleri hem fantastik hem bilim-kurgu hem de yarı bilimsel nitelikte değerlendirilebilir.
Yazarın Seksen Günde Devri Alem, İki Sene Okul Tatili, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, gibi dünya da en çok okunan kitaplarının yanında bilinen elli dört romanı, yirmi iki öykü kitabı ve inceleme kitapları bulunmaktadır. Jules Verne, 1905 yılında Fransa'nın Amiens şehrinde ölmüştür.
JULES VERNE İLE TÜRKÇE ÖĞRENİYORUM seti, üç kitaptan oluşmaktadır. Birinci kitap,
A1 Seviyesi: Jules Verne'in Hayatı, ikinci kitap, A2 Seviyesi: Jules Verne'in Hikâyeleri, üçüncü kitap ise B1 Seviyesi: Dünyanın Merkezine Yolculuk'tur.
Bu Kitap “JULES VERNE İLE TÜRKÇE ÖĞRENİYORUM” setinin ikinci kitabıdır. Kitap; Türkçe öğretimi A2 seviyesindeki bir öğrenciye ve A2 seviyesini anlatan bir öğretmene kaynak oluşturmak, A2 seviyesindeki bir öğrenciye, öğrendiği bilgileri pekiştirme imkânı sunmak ve öğrencilerin Türkçe kelime ve deyim bilgisini artırmak, bu bilgileri bir hikâye kurgusu içinde görmelerini sağlamak, okuma ve anlama becerilerini geliştirmek ve öğrencilere dünyaca ünlü yazar Jules Verne'i tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır.
Bu hikayeler titizlikle seçilmiş ve yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda öğrencilere sunulmuştur. Hikâyeler, A2 seviyesinin gramer ve sözcük bilgisine uygun hale getirilmiş, hikâyede geçen terimler, A2 seviyesinde bulunmayan sözcükler ve deyimler dipnot olarak verilmiştir. Aynı zamanda, her bölüm sonunda farklı bir etkinlik bulunmaktadır. Böylece öğrencinin hikâyeyi anlaması, A2 gramerini hikâyede görüp pekiştirmesi, kelime ve deyim bilgisini geliştirmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, A2 gramerinin tamamı kitabın sonundaki “Neler Öğrendik” kısmında, hikâyeden alınan örneklerle tekrar edilmiştir. Böylelikle öğrenci, öğrendiği grameri hikâye içinde görme imkânı bulacaktır.
Hikâyeler seçilirken, Jules Verne'i etkileyen yazarlar, şehirler; onun bilime ve teknolojiye olan ilgisi ve fantastik düşünce yapısı göz önünde bulundurulmuştur. Kitaptaki hikayeler ve özellikleri şu şekildedir:
Jules Verne, Meksika Donanmasının İlk Gemileri, adlı hikayesini -onu bir dönem çok fazla etkileyen ve bizzat tanıştığı ünlü Fransız yazarlar- Victor Hugo ve Alexandre Dumas'nın etkisiyle yazmıştır. V. Hugo ve A. Dumas, o dönem Fransız Krallık rejimini sorgulayan, gerçekçi ve romantik yazarlardır. Bu akımdan etkilenen Verne, o dönemde bu tür gerçekçi hikayeler yazmıştır.
Francis Benett: 29. Yüzyılda Bir Gazeteci adlı hikâye, Jules'ün o dönemde daha telefon icat edilmemişken yazdığı, içinde olağanüstü bilimsel ve teknolojik araçların bulunduğu bir hikâyedir. Jules Verne, bu hikâyeyi 1870 yılında yazmış ve 29. yüzyılda insanları nasıl bir teknolojik devrimin beklediğini göstermeye çalışmıştır. O dönem insanları, bu hikayeleri anlamakta zorlanmış ve Jules'ü uçuk kaçık (deli, acayip,farklı) bir yazar olarak görmüştür. Oysa 21. yüzyılın insanları, Jules'ün kitaplarını okuduklarında onun aklı ve bilimsel öngörüsü karşısında hayrete düşmektedir. O, bu özelliğiyle gerçekten çağların ötesinde bir yazardır.
İdeal Bir Kent: Amiens: Jules Verne, 1857 yılında Amiens şehrine gelmiş, burada yaşamış ve 1905 yılında burada ölmüştür. Bu şehir, onun mutlu hayatının başlangıcı gibidir. Burada karısı Henorie' ye âşık olmuş ve onunla evlenmiş, oğlu burada doğmuş, burada dünyaca ünlü bir yazar olmuştur. Aynı zamanda on beş yıl, bu şehrin belediye meclisinde üye olarak çalışmıştır. Bu hikâyede Jules, Amiens şehrini 2000'li yıllarda hayal etmiştir. Onun 1857'lerde hayal olarak gördüğü çoğu yenilik ve teknolojik gelişmeler artık günümüz şehirlerinde bulunmaktadır.
Bu çalışma, bu alandaki on bir yıllık mesleki bir deneyimin ürünüdür. Bu süreç içinde, Yabancılara Türkçe öğretiminde ders kitabı dışında seviyelere uygun bir okuma ve etkinlik kitabının eksikliği bana ilham kaynağı olmuş ve hem kendime hem de bu alanda çalışan meslektaşlarıma yardımcı olması amacıyla hazırlanmıştır.
Aynı zamanda bu çalışmayı yapmam konusunda beni yüreklendiren değerli meslektaşım ve arkadaşım Öğr. Gör. Fatih KIRAN'a, düzeltmelerimde bana her daim yardım eden sevgili arkadaşlarım Öğr. Gör. Demet KILIÇKAN'a ve Öğr. Gör. Özgür UÇUM' a ve kitabın resimlerini yapan sevgili arkadaşım Özlem İLBAY ÇELİK'e; her konuda bana destek olan eşim Anıl CORA' ya teşekkürlerimi bir borç bilirim. Kitapla ilgili görüşlerinizi (elifcora@gmail.com) mail adresinden ulaştırabilirsiniz.

içindekiler
ÖNSÖZ 6
MEKSİKA DONANMASININ İLK GEMİLERİ 12
BÖLÜM 1
GUAJAN ADASINDAN ACAPULCO'YA DOĞRU
GİDİYORUZ 12
BÖLÜM 2
ACAPULCO'DAN GİGUALAN'A YOLA ÇIKTIK 33
BÖLÜM 3
GIGUALAN'DAN TASKO'YA DOĞRU GİDİYORUZ 45
BÖLÜM 4
TASCO'DAN CUVERNAVACA'YA 53
BÖLÜM 5
CUERNAVA'DAN POPOCATEPELT'E GELDİK 63
FRANCİS BENETT: 2890' DA AMERİKALI BİR
GAZETECİNİN BİR GÜNÜ 71
2890' DA AMERİKALI BİR GAZETECİNİN BİR GÜNÜ 73

1. BÖLÜM
BEN, FRANCİS BENETT 73
2.BÖLÜM
BUGÜN 25 TEMMUZ 2890 79
3. BÖLÜM
GAZETE BİNASINDA GEZİYE DEVAM EDİYORUM 87
4. BÖLÜM
DENETİME DEVAM! 93
İDEAL BİR KENT (ŞEHİR): 2000 YILINDA AMİENS 105
İDEAL BİR KENT (ŞEHİR): 2000 YILINDA AMİENS
(Jules Verne, 1875 yılında yazdı.) 106
1. BÖLÜM
AKLIM KARIŞIYOR 106
2. BÖLÜM
İLGİNÇ BİR SOKAKTA GEZİYORUM 112
PİYANOVSKİ SANDVİÇ ADALARI İMPARATOR
PİYANİSTİ 113
3. BÖLÜM
DELİRDİM GALİBA 118

4. BÖLÜM
DAHA NELER NELER OLDU! 126
DİL BİLGİSİ ( A2' kurunda neler öğrendik. Şimdi
gramer bilgimizi hikâyeden örneklerle tekrar edelim.) 134
CEVAP ANAHTARI 142

Axess Kartlar
Taksit Sayısı Taksit tutarı Genel Toplam
Tek Çekim 77,00    77,00   
2 41,08    82,16   
3 27,95    83,85   
4 21,43    85,70   
5 17,53    87,63   
6 14,76    88,55   
QNB Finansbank Kartları
Taksit Sayısı Taksit tutarı Genel Toplam
Tek Çekim 77,00    77,00   
2 39,89    79,77   
3 26,87    80,62   
4 20,37    81,47   
5 16,48    82,39   
6 13,86    83,16   
Yabancı Kartlar
Taksit Sayısı Taksit tutarı Genel Toplam
Tek Çekim 77,00    77,00   
2 39,89    79,77   
3 26,87    80,62   
4 20,37    81,47   
5 16,48    82,39   
6 13,86    83,16   
Bonus Kartlar
Taksit Sayısı Taksit tutarı Genel Toplam
Tek Çekim 77,00    77,00   
2 39,89    79,77   
3 26,87    80,62   
4 20,37    81,47   
5 16,48    82,39   
6 13,86    83,16   
Paraf Kart
Taksit Sayısı Taksit tutarı Genel Toplam
Tek Çekim 77,00    77,00   
2 39,89    79,77   
3 26,87    80,62   
4 20,37    81,47   
5 16,48    82,39   
6 13,86    83,16   
Maximum Kartlar
Taksit Sayısı Taksit tutarı Genel Toplam
Tek Çekim 77,00    77,00   
2 39,89    79,77   
3 26,87    80,62   
4 20,37    81,47   
5 16,48    82,39   
6 13,86    83,16   
World Kartlar
Taksit Sayısı Taksit tutarı Genel Toplam
Tek Çekim 77,00    77,00   
2 39,89    79,77   
3 26,87    80,62   
4 20,37    81,47   
5 16,48    82,39   
6 13,86    83,16   
Diğer Kartlar
Taksit Sayısı Taksit tutarı Genel Toplam
Tek Çekim 77,00    77,00   
2 -    -   
3 -    -   
4 -    -   
5 -    -   
6 -    -   
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat