Bülend Aydın Ertekin

1962 İstanbul (Kasımpaşa) doğumlu olan Bülend Aydın ERTEKİN, 1983 yılında Kanada Montreal'de üniversite öncesi ön lisans eğitimini "Collège d'Enseignement Général et Professionnel du Vieux-Montréal, (CEGEP) ", Sosyal Bilimler Bölümü'nde tamamladıktan sonra, lisans eğitimini yine Montreal şehrinde, "Université du Québec à Montréal, Siyaset Bilimi ve Hukuk Fakültesi, Siyaset Bilimi Bölümü'nde 1988 yılında tamamlamıştır.

1989 yılında yurda dönen Ertekin, 1989-1990 yılarında, Dupont De Nemours- Sabancı (DUSA) şirketinin üretim tesislerinde Eğitim ve İdari İşler uzmanı, 1990-1993 yıllarında Türkiye Kalkınma Bankası Kuruluşu Depa Dış Ticaret şirketinde Kuzey Afrika Bölge Müdürü ve İhracat Koordinatörü, 1993-1994 yıllarında İzmit Büyük Şehir Belediye'sinde APK uzmanı olarak çalıştıktan sonra, 1994 yılında akademik hayatındaki ilk çalışmasına Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde Öğretim Görevlisi olarak başlamıştır.

Aynı üniversitenin "Avrupa Topluluğu ve Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Birimi"nde 1994-1998 yılları arasında müdür yardımcılığı ve öğretim görevlisi olarak görev yaptığı Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde de 1996-1999 yılları arasında bölüm başkan yardımcılığı yapan Ertekin, 1999 yılında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladığı Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın Bölümü'nde 2004 yılında "Yardımcı Doçent" ve 2015 yılından beri de  “ Doçent” unvanı ile öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Ertekin, İletişim Bilim Fakültesi dekan yardımcılığı görevinde ise 2014-2017 yılları arasında bulunmuştur.

Ertekin, 1994 yılında Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset ve Sosyal Bilimler Bölümü'nde yüksek lisans derslerini tamamladıktan sonra, 1998 yılında "Türkiye'nin Bosna-Hersek Politikası" adı altında yeniden kaleme aldığı yeni bir tez çalışması ile Sakarya Üniversitesi, Kamu Yönetimi Bölümü'nden yüksek lisans tezini başarı ile tamamlayarak "akademik uzmanlık unvanı" almıştır. Hemen aynı yıl İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde doktora programına kayıt olan Ertekin, 17 Şubat 2004 tarihinde ise, alan çalışmasını Kanada - Halifax' da yaptığı (2002-2003), "Küreselleşen Yeni Dünya Düzeni'nde 11 Eylül Sonrası Güç Dengesinin Yapılanması ve ABD Liderliği ve Egemenliği Altında Yeni Dünya" konulu doktora tezi ile "doktora" unvanını hak kazanmıştır. 2006 yılında ise, ikinci doktora çalışmasını Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Basın ve Yayın Doktora programında "Gazetecilik Meslek Etiğinin Kuramsal Açıdan İncelenmesi ve Bir Uygulama Olarak 11 Eylül 2001 Olayının Türkiye ve Kanada Gazetelerindeki Yansıması" konulu doktora tezi ile tamamlamıştır.

IQ Kültür Sanat yayınlarından "Amerika'nın Küreselleşen Hakimiyeti ve Saldırı Planı", Umuttepe Yayınları’ndan  “D’une identité à l’autre: L’identité bosniaque musulmane à la lumière du passé” ve “ Kanada Siyasi Kültürü ve Belediyeciliği: Montreal Örneği” adlı kitapları bulunan Ertekin’in sosyal bilimler alanında birçok makale ve bildirisi bulunmaktadır. Fransızca ve İngilizce bilen Ertekin, inceleme ve araştırma düzeyinde ise orta derecede İspanyolca bilmektedir. Hobileri arasında yabancı dil öğrenmeyi seven Ertekin ayrıca, İtalyanca, Rusça ve Arapçadillerini öğrenmeye çalışmaktadır. Evli ve bir çocuk babası olan Ertekin,  akademik çalışma alanında siyaset bilimi ve siyaset bilimin alt bilim dalları olan uluslararası ilişkiler, siyasal iletişimve iletişim alanında ise uluslararası iletişim ve gazetecilik meslek etiği konuları ile ilgilenmekte olup, halen çalışmakta olduğu Anadolu Üniversitesi'nde siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ve uluslararası iletişim alanlarında ders vermektedir.

 


Site İçi Arama
Haber ve Duyurular
Kitabımı Bastırmak İstiyorum

Haber Arşiv
     
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Anket
Sitemizi nasıl buldunuz?
Mükemmel!
Güzel
Biraz daha gelişebilir
Kötü

Sonuçları Göster
Geçmiş Anketler
İstatistikler
Toplam: 272535
Aktif: 4
Bugün: 83
Dün: 217

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Türk Çözüm